Jak skutecznie zadbać o swoją emeryturę?

Nie ulega wątpliwości, że emerytury gwarantowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych będą bardzo niskie. Jak skutecznie zadbać o swoją emeryturę tak, aby na starość zapewnić sobie życie na wygodnym poziomie?

Samodzielnie skutecznie zadbaj o swoją emeryturę

Aby zapewnić sobie oszczędności na przyzwoitym poziomie na starość, należy pomyśleć o odkładaniu pieniędzy już teraz. Dobrym pomysłem są prywatne fundusze emerytalne, które pomagają automatycznie odkładać z comiesięcznej pensji niewielką ilość gotówki. Po kilku latach pracy można uzbierać znaczną ilość funduszy, które pomogą nam na starość. Ważna jest systematyczność, co można zapewnić poprzez automatyczne odciąganie z zarobków określonej sumy. Co ważne – pieniądze są cały czas w obrocie, dzięki czemu nie tracą na wartości.

Aktywa o dużej wartości

Idealnym źródłem dodatkowego dofinansowania podczas emerytury są firmy, nieruchomości oraz działki. Jak skutecznie zadbać o swoją emeryturę dzięki tym aktywom? Przynoszą one zysk przez cały czas, na przykład z tytułu zysków przedsiębiorstwa, lub wynajmu mieszkania. W ostateczności można również sprzedać część aktywów aby uzyskać określoną sumę pieniędzy – zazwyczaj jest to niemała kwota.

Inwestycje sposobem na to, jak skutecznie zadbać o swoją emeryturę

Obligacje skarbowe, czy długoterminowe lokaty bankowe to formy inwestycji i ulokowania środków finansowych na dłuższy czas. Co ważniejsze, są to dosyć pewne formy alokacji kapitału (depozyty bankowe są gwarantowane do kwoty 400 000 złotych), a obligacje skarbowe posiadają gwarancje państwowe. Ponadto oprocentowanie tych produktów finansowych jest atrakcyjne i pozwala na pomnożenie pieniędzy. Dzięki temu nie straci ona na wartości podczas inflacji

Zadbaj o… formę fizyczną

Jest dużo prawdy w przysłowiu „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Utrzymanie dobrej formy fizycznej pozytywnie wpłynie na kreatywność i aktywność, również w kwestii jak skutecznie zadbać o swoją emeryturę. Im dłużej aktywni zawodowo będziemy, tym więcej oszczędności uda się zebrać. Nie chodzi tutaj absolutnie o pracę ponad siły, ale raczej o szukanie nowych możliwości lepszego zarobku lub dodatkowego dorobienia w razie potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *