Jak walczyć z oszustami finansowymi w internecie?

Szybki postęp technologiczny i coraz większa cyfryzacja wszystkich gałęzi gospodarki sprawia, że korzystanie z internetu i jego możliwości jest dzisiaj na porządku dziennym większości osób. Niestety, do sieci przenieśli się również wszech maści oszuści finansowi, którzy żerując na niewiedzy ludzi i szkoląc własne umiejętności bardzo często wyłudzają od ludzi pieniądze, informacje czy dane osobowe. Jak się przed tym chronić?

Różne metody działania oszustów finansowych

Najbardziej popularnymi sposobami oszustów, którzy poprzez internet chcą zarobić w nielegalny i nieuczciwy sposób są m.in takie rzeczy, jak podszywanie się pod strony banków i instytucji finansowych celem pozyskania danych do logowania od użytkowników prawdziwych stron bankowych, wysyłanie maili z prośbą o wpisanie gdzieś hasła i loginu czy kliknięcie „obowiązkowego” linka. Bardzo na czasie jest również wystawianie na aukcjach internetowych ofert sprzedaży markowych produktów w świetnych cenach – oczywiście produkty te nigdy nie zostaną przez finansowego oszusta wysłane do kupującego, ale z pewnością zainkasuje on za nie odpowiednią płatność.

Oszuści bardzo często podpinają się też po trendy rynkowe. Dla przykładu udają obsługę medyczną, która wysyła maila w sprawie koronawirusa i zachęca do wypełnienia ankiety podającej wszystkie swoje dane wraz z numerem konta bankowego i dostępem do niego (rzekomo pod pretekstem wysłania pomocy rządowej), czy udają prawników informujących o spadku z zagranicy, który można odebrać tylko wtedy, jak zapłaci się za prawnika.

Podstawowe zasady chronienia się przed oszustami w internecie

Żeby nie dać się nabrać oszustom finansowym w internecie należy się stosować do kilku podstawowych zasad. Nigdy nikomu nie podawać danych do logowani, ani haseł – traktując każdą osobę, która o nie pyta jako potencjalnego oszusta i wyłudzacza danych. Nie klikać linków niewiadomego pochodzenia i zawsze ustawiać inne, trudne hasło do bankowości elektronicznej, poczty mailowej czy innych serwisów, z których korzysta się w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *