Ubezpieczenie assistance może obowiązywać tydzień, miesiąc lub rok. Możliwości jest nawet więcej – można wykupić też krótkoterminowe assistance na 14 dni. Dobrze jest wiedzieć, ile opcji czeka na zainteresowanych polisą assistance kierowców i jak wybrać z nich najlepszą dla siebie.
Jak już wspomniano, pakiety assistance można znaleźć i w wersji pełnej, rocznej, i krótkoterminowej, czyli obowiązującej przez 7, 14 albo 30 dni. Ubezpieczenie, które zapewnia pomoc w wielu przykrych sytuacjach na drodze, takich jak kradzież, awaria, wypadek czy kolizja, może okazać się przydatne w najmniej spodziewanym momencie.
Aby spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie assistance wybrać, przyjrzyjmy się różnym jego rodzajom.
Assistance krótkoterminowe
Ta wersja ubezpieczenia może przydać się w czasie wyjazdu. Assistance na tydzień, dwa tygodnie albo trzydzieści dni pomoże nam uporać się z problemami związanymi z usterkami, kolizjami czy wypadkami na drodze, a nawet kradzieżą m.in. poza granicami kraju. Jednak przed wykupieniem takiej polisy trzeba sprawdzić OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Nie każde krótkoterminowe assistance ma taki sam zakres usług. Czasem assistance nie obejmuje pomocy np. w czasie awarii albo po wypadku, a tylko w razie kolizji. Zakres usług wpływa też na cenę ubezpieczenia krótkoterminowego, a ta często jest stosunkowo wysoka względem polis całorocznych. Mimo tego warto zauważyć, że assistance na 7 dni może kosztować tylko kilkanaście złotych. To niewielka cena za spokój w trakcie podróży i pomoc w razie nieprzyjemnej przygody na drodze.
Assistance na rok
To najczęściej wybierana wersja tej polisy. Często jest dodawana za niewielką opłatą do pakietów OC i AC. Może się okazać, że jest to też najbardziej opłacalny wariant assistance, bo często jego cena nie różni się znacznie od ceny polisy krótkoterminowej. Podobnie, jak w przypadku assistance krótkoterminowego, roczne assistance może obejmować różne świadczenia, w zależności od oferty ubezpieczyciela.
Różne zakresy assistance rocznego i krótkoterminowego
Zakres assistance zależy nie tyle od tego, czy jest to ubezpieczenie na cały rok czy na krótszy czas, ile od pakietu usług, jakie proponuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Czasem w jednym TU można znaleźć kilka opcji ubezpieczeń. W zależności od polisy, można spotkać się z takimi usługami, jak:
- możliwość kontaktu z infolinią informacyjną,
- pomoc w razie wypadku, kolizji, usterki lub kradzieży,
- naprawa pojazdu w miejscu, w którym stracił sprawność,
- pomoc przy wymianie koła i naprawie ogumienia,
- holowanie na dystans określony w OWU,
- zapewnienie noclegu dla kierowcy i pasażerów,
- zamówienie biletów na samolot lub pociąg,
- opieka nad dziećmi, których rodzice są hospitalizowani,
- dowóz paliwa,
- wypożyczenie pojazdu zastępczego,
- pomoc tłumacza w przypadku, gdy zdarzenie ma miejsce za granicą,
- pomoc medyczna i prawna,
- transport zwłok kierowcy lub pasażerów,
- złomowanie pojazdu.
Jak wybrać odpowiednie dla siebie assistance?
Warto kierować się informacjami zawartymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zwróćmy uwagę na szczegóły, które umykają wielu kierowcom.
- Assistance nie wszędzie działa – każdy ubezpieczyciel może wyłączyć odpowiedzialność na terenie niektórych państw.
- Niektórzy ubezpieczyciele udzielają pomocy danemu ubezpieczonemu np. tylko dwa razy w roku.
- Nie każdy pojazd może być objęty ubezpieczeniem. Niektóre towarzystwa nie chcą udzielać pomocy właścicielom samochodów starszych, niż 10 czy 15 lat.
- Warto sprawdzić limity odległości holowania pojazdu, bo u każdego ubezpieczyciela mogą być nieco inne.
- Wprowadza się również inne ograniczenia. Niektóre towarzystwa podejmą się złomowania pojazdu tylko do określonej kwoty albo udostępniają pojazd zastępczy tylko na kilka dni, a nie na cały czas pobytu naszego auta w warsztacie.
Wykupienie polisy assistance jest jednym z kroków, jakie podejmuje się przed wyjazdami za granicę albo długimi podróżami samochodowymi po Polsce. Nie jest to jedyny element przygotowań do wycieczki. Wręcz przeciwnie, jest wiele rzeczy, o których zapominają zabiegani przed podróżą kierowcy. Można o nich przeczytać w artykule pt. Jak się przygotować do długiej podróży samochodem?.
Wybór assistance na tydzień, dwa tygodnie, miesiąc czy rok jest trudny nie tylko ze względu na to, że trzeba podjąć decyzję o tym, na jaki czas chcemy mieć ubezpieczony samochód. Należy przede wszystkim przeczytać warunki wybranych ubezpieczeń i z bardzo wielu ofert wybrać jedną dla siebie. Dokonanie takiego wyboru ułatwiają obecne w Internecie porównywarki ubezpieczeń.