Opieka osób starszych w Niemczech. Jak wygląda praca w opiece?

Opieka osób starszych w Niemczech cieszy się coraz większą popularnością wśród Polek. Zawód ten oferuje atrakcyjne zarobki oraz stabilną branżę. Nasi zachodni sąsiedzi zmagają się z dużym zapotrzebowaniem na usługi opiekuńcze. Dzieje się tak ze względu na szybko starzejące się społeczeństwo. Niestety nie wszystkie rodziny mają możliwość zaopiekowania się swoimi bliskimi. Domowa opieka osób starszych stała się więc bardzo popularna ze względu na wysoki komfort seniora, który może spędzić jesień życia we własnym domu. Przed wyjazdem warto jednak dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda zawód opiekunki seniora w Niemczech.

Realia pracy w opiece seniora

Opiekunka osób starszych na co dzień odpowiedzialna jest za pomoc podopiecznemu w funkcjonowaniu. Dokładny zakres obowiązków uzależniony jest przede wszystkim od stanu zdrowia seniora i jego potrzeb. Jeśli jest to osoba samodzielna – praca może polegać na pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego i zapewnieniu towarzystwa. U osób schorowanych najczęściej jest to również pomoc w higienie czy poruszaniu się. Do obowiązków opiekunki mogą należeć także gotowanie, wizyty w sklepie czy aptece.

Przed wyjazdem do Niemiec ważne jest, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na zleceniu. Możemy wyjechać na dwa sposoby z agencją lub samodzielnie. Wyjazd bez agencji wiąże się niestety z pewnym zagrożeniem. Często są to oferty bez umowy, czyli tak zwana „praca na czarno”. Za nielegalne zatrudnienie w Niemczech opiekunce grożą wysokie kary pieniężne, zakaz pracy lub nawet wydalenie z kraju.

Czy warto współpracować z agencją opiekuńczą?

Współpraca z agencją opiekuńczą to dobre rozwiązanie, jednak również należy zachować pewną ostrożność. Przede wszystkim ważny jest wybór rzetelnego i sprawdzonego pracodawcy. Przykładem takiej firmy jest Veritas Opieka – jeden z liderów w branży opiekuńczej. Firma proponuje legalną umowę, organizację wyjazdu i opiekę doświadczonego koordynatora. Opiekunka osób starszych wyjeżdżająca z tą agencją nie ponosi żadnych dodatkowych opłat. Opieka seniora w Niemczech to bardzo odpowiedzialny zawód, dlatego bardzo ważny jest komfort pracy opiekunek. Wyjeżdżając na zlecenie z Veritas opiekunka nie ponosi kosztów zamieszkania, wyżywienia czy transportu. Dodatkowo firma proponuje jedne z najwyższych wynagrodzeń na rynku opiekuńczym – średnio 1800 € netto miesięcznie. Szukasz pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Sprawdź najnowsze zlecenia w Veritas Opieka: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *