Rodzaje obrabiarek CNC

Co do zasady, skrawające obrabiarki CNC występują zwykle jako jeden z produktów – frezarka cnc lub tokarka do metalu. Najszybszym opisem różnic między nimi byłoby stwierdzenie, że frezarka cnc frezuje, a tokarka do metalu toczy metal. Dzisiaj spróbujemy rozpatrzeć faktyczne działania tych obrabiarek pod kątem ich możliwości i zastosowań, bo w porównaniu do konstrukcji konwencjonalnych, sporo się w tym temacie zmieniło.

Frezarka CNC, w przeciwieństwie do frezarki konwencjonalnej, nie potrzebuje już dodatkowych przystawek (w postaci stołów obrotowych) do wykonania kształtów okrągłych – czy to frezowanie pełnych okręgów, zaokrągleń, promieni czy łuków, sterowanie CNC wszystkie te ruchy realizuje za nas. Nie oznacza to jednak, że stoły obrotowe nie są potrzebne – frezarka cnc w dalszym ciągu może z nich skorzystać, aby obrobić ściany detalu niedostępne w standardowej płaszczyźnie XY. Ciekawym przykładem są tu obrabiarki amerykańskiego producenta Haas, którego dystrybutorem w Polsce jest firma Abplanalp. Pozwala on na montaż każdego ze swoich stołów obrotowych (a gama liczy 22 modele), uchylnoobrotowych (15 modeli) czy też aparatów podziałowych do praktycznie każdej obrabiarki pionowej (zarówno popularnej serii vf, jak też rozwiązań tańszych i przeciwnie – droższych). Każda z obrabiarek, np. bardzo popularna frezarka CNC Haas VF3, posiada konfigurator stołów obrotowych, który w wypadku tego modelu sugeruje montaż czwartej osi do fi310, lub rozwiązania pięcioosiowego do fi210, co łącznie pozwala na założenie jednego z 39 rozwiązań. Doposażona w czwartą oś (potocznie podzielnicę) frezarka CNC, jest w stanie wykonywać niemalże wszystkie obróbki zewnętrzne i wewnętrzne, które niegdyś zarezerwowane były dla tokarek.

Tokarka do metalu również nie jest już prostym dwuosiowym rozwiązaniem pozwalającym tylko na toczenie czy wiercenie. Zastosowanie napędzanych narzędzi oraz osi Y pozwala na wykonanie niemalże wszystkich operacji frezarskich, zbliżając taką obrabiarkę kinematycznie do produktu wspomnianego wyżej, którym była frezarka CNC. Bardzo popularnym produktem jest tokarka do metalu Haas ST20Y pozwalająca na wyżej wspomniane operacje frezarskie, jak też masę innych działań, jak chociażby dłutowanie. Zamiast typowego konika, można wyposażyć ją w przeciwwrzeciono aby automatycznie wykonywać obróbkę tyłu przedmiotu obrabianego, a zestawienie z podajnikiem (np. dedykowanym Haas Bar Feeder V2 pozwala na automatyczną nieprzerwaną pracę tokarsko-frezarską przez długie godziny.

Docelowym połączeniem produktów wspomnianych wyżej, takich jak frezarka cnc i tokarka do metalu, jest Haas VMT-750. Na stole czteroosiowej frezarki numerycznej ze skrętną głowicą, postawiono wrzeciono obrabiarki ST15, co sprawia, że właściwie ciężko znaleźć obróbkę, której ta frezarka CNC nie wykona. Niestety model ten nie jest jeszcze dostępny w Polsce, ale kiedy już się pojawi, to na pewno osiągnie sukces, jak większość rozwiązań firmy Haas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *