RRSO – co to oznacza?

RRSO to dość zagadkowo brzmiący skrót. Warto jednak go rozszyfrować i zastanowić się, co on dokładnie oznacza. Wśród osób pracujących w branży finansowej, w sektorze bankowym lub ekonomistów jest on powszechnie stosowany, ale wkrada się on również w życie wielu konsumentów wraz z pojawieniem się myśli o wzięciu kredytu. Wyrażona w procentach rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest bowiem czynnikiem określającym koszt kredytu.

RRSO – znaczenie

Najprościej mówiąc, rzeczywista roczna stopa oprocentowania oznajmia konsumentowi, ile kosztować będzie go kredyt w skali roku. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala porównać koszt kredytu w różnych bankach, a dzięki temu wybrać najbardziej korzystną z punktu widzenia kredytobiorcy ofertę. Istnieje obowiązek prezentowania wartości tego czynnika, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto mu się przyjrzeć. Im wyższą wartość wskaźnik osiągnie, tym wyższa będzie wartość kredytu, o ile porównanie obejmuje oferty przedstawione w tym samym systemie spłaty.

Konsument, który decyduje się zaciągnąć dług w banku, SKOK-u albo instytucji pożyczkowej, musi zwrócić nie tylko pożyczone pieniądze, ale często obciążony jest także dodatkowymi kosztami. Zalicza się do nich różnego rodzaju odsetki, prowizje a także koszty usług dodatkowych.

Jak oblicza się RRSO?

Podczas obliczania RRSO brane pod uwagę są różne czynniki. Wzór pozwalający poznać wysokość RRSO jest skomplikowany, ale istnieją darmowe, dostępne w sieci kalkulatory, dzięki którym bezproblemowo obliczyć można ten wskaźnik. Trzeba jednak wcześniej przygotować dane na temat kredytu.

Do obliczenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania potrzebne będą informacje o kosztach i czasie spłaty. Kluczowe są bowiem kwota kredytu oraz okres spłaty. Poza tymi składnikami uwzględnić trzeba również oprocentowanie, prowizję, fakt czy raty będą równe czy malejące, a także inne koszty np. dodatkowo płatne ubezpieczenie. Po naniesieniu wszystkich danych w odpowiednie pola kalkulatora służącego do obliczenia wysokości RRSO uzyskuje się informacje o wysokości wskaźnika dla podanych wartości w poszczególnych instytucjach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *