Jak zainwestować swoje pieniądze?

Prawie każdy posiadacz większych oszczędności wie doskonale, że pieniądze nie powinny leżeć bezczynnie, ponieważ z biegiem czasu tracą swoją siłę nabywczą. Mówiąc prościej, inflacja sprawia, że pieniądz traci swoją wartość z biegiem czasu. Jak zainwestować swoje pieniądze tak, aby oszczędności nie traciły na wartości, a nawet zwiększyły się?

Przemyśl, po co chcesz zainwestować swoje pieniądze

Robiąc coś, warto wiedzieć co nam to da. Zanim wybierzemy odpowiednią formę inwestycji pieniędzy, należy przemyśleć po co inwestujemy, jaki jest stopień akceptowalnego przez nas ryzyka oraz jaką kwotę oszczędności możemy przeznaczyć na odpowiedni wkład. Istotna jest też ilość czasu, jaki potrzebujemy na zajmowanie się sprawami inwestycji. Wreszcie ważnym aspektem jest posiadana wiedza na temat lokowania oszczędności – gdzie i jak zainwestować swoje pieniądze?

Konta oszczędnościowe i lokaty

Ta opcja jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby mieć ulokowaną gotówkę stale do dyspozycji w razie nagłej potrzeby. Ponadto konta i lokaty to bezpieczna inwestycja (fundusze są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 400 000 złotych). Minusem jest zazwyczaj niskie oprocentowanie tego typu produktów bankowych. Jednak i na to jest sposób – od czasu do czasu pojawiają się korzystne oferty oprocentowania w różnych bankach na określony czas. Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu i śledzenie ofert banków zapewni dobrą strategię i skuteczną odpowiedź na pytanie, jak zainwestować swoje pieniądze.

Obligacje skarbowe – pewna przystań na inwestycję funduszy

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów na to, jak inwestować swoje pieniądze, są obligacje skarbowe. Gwarantują niezły zysk po kilku latach a mogą przynieść stratę oszczędności tylko w jednym przypadku – kiedy państwo upadnie. Taki scenariusz jednak jest mało realny. Jedynym minusem obligacji jest fakt, że atrakcyjne oprocentowanie można uzyskać dopiero po dłuższym okresie ulokowania tam swoich funduszy.

Akcje i obligacje firm – bardziej ryzykowny sposób na zainwestowanie swoich pieniędzy

W tym przypadku można zarobić dużo więcej niż na obligacjach skarbowych, czy kontach oszczędnościowych. Jednak ryzyko jest odpowiednio większe – firma może przez szereg lat być „na minusie” lub upaść całkowicie w obliczu kryzysu. Aby wiedzieć jak zainwestować swoje pieniądze w obligacje korporacyjne i firmowe, potrzeba dużego doświadczenia i odpowiedniej ilości czasu poświęconego na analizę rynku.

Metale szlachetne – alternatywny sposób na ulokowanie swoich oszczędności

Alternatywną formą są inwestycje w złoto, srebro, czy platynę. Czy opłaca się w nie inwestować? Odpowiedź nie jest jednoznaczna – surowce podlegają dużym wahaniom oraz działaniom spekulantów. Nie zmienia to faktu, że podczas kryzysów finansowych złoto często wydaje się „bezpieczną przystanią” a jego ceny rosną, w miarę wzrostu inflacji tradycyjnych walut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *